Ortam Kurulumu

Spring projelerinin JVM tabanlı olduğundan önceki derslerimizde bahsetmiştik. Bu noktada öncelikli ihtiyacımız bilgisayarımızda JDK’nın kurulu olması. Detaylı bilgi ve kurulum için JDK Kurulumu için http://faikturan.com/android-studio-ve-sdk-kurulumu/  blog yazımızın JDK Kurulumu bölümünü inceleyebilirsiniz.

Sonraki ihtiyacımız kodlama yapacağımız, kodumuzu derleyeceğimiz bir IDE (Integrated Development Envorinment). Bu noktada tercihimizi hem ücretsiz olması hem de Spring tarafından sağlanması nedeniyle Eclipse tabanlı Spring Tool Suite ten yana kullanıyoruz. Bu linkten işletim sisteminize uygun STS versiyonunu indirebilirsiniz.

spring-tool-suite-project-logo

Kurulumu başlattığımız zaman STS ilk önce çalışma alanı olarak kullanmak istediğimiz dizini belirlememizi istiyor. Bizim bireysel tercihimiz ve önerimiz Spring Projects gibi bir isimle yeni bir klasör oluşturup çalışmalarımızı bu dizinde yürütmek. İlgili projelerin bir dizin altında toplanması şeklindeki bu yaklaşımı dersimiz dışında yapacağınız veya çalışacağınız projeleriniz için de öneriyoruz. Böylece üzerinden 1 yıl geçtikten sonra bile herhangi bir projeyi bulmanız ve projeyle ilgili yaptığınız geliştirmeleri bir arada görmeniz daha kolay olacaktır.  Son olarak STS her açışımızda çalışma alanı olarak kullanılacak dizini sormasın diye “use this as the default …” kutucuğunu işaretliyoruz.

sts-1

Başarılı bir kurulumun ardından STS acılış sayfasını (Dashboard) görmemiz lazım. Dashboardda benim gördüğüm gibi eciş bücüş karakterler görecek olursanız endişe etmeyin. STS’te kullandıkları yazı tipiyle ilgili bir hata ve STS geliştiricileri düzeltmek için üzerinde çalışıyorlar.

sts-2

Spring Tool Suite Kurulumu ve Ayarları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *